KPE NAOUSA 12 2022a

Αρχές του Δεκέμβρη το σχολείο μας επισκέφθηκε το ΚΠΕΑ Νάουσας και συμμετείχε με δυο ομάδες εργασίας στα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του Κέντρου: «Κομποστοποίηση – Αντιγράφοντας τη φύση» και «Αράπιτσα, το ποτάμι μας». Τα παιδιά συμμετείχαν με ενδιαφέρον στις δραστηριότητες, περπάτησαν στις όχθες της Αράπιτσας μαθαίνοντας για το σπουδαίο ρόλο του ποταμού στην περιοχή, γνώρισαν τη χλωρίδα του τόπου και γέμισαν με ωραίες εικόνες και γνώσεις. Η ομάδα της Γ και Δ τάξης ασχολήθηκε με την κομποστοποίηση. Πλούτισαν τις γνώσεις τους, έπαιξαν παιχνίδια και διαπίστωσαν τα οφέλη της πρακτικής αυτής για το περιβάλλον. Ευχαριστούμε ΚΕΠΕΑ Νάουσας για το δημιουργικό πρωινό στους πρόποδες του Βερμίου!

KPE NAOUSA 12 2022aKPE NAOUSA 12 2022 4